Cestování za hranice v roce 2017

VELKÁ BRITÁNIE
V této zemi se letos zaměřili na vyhazování odpadků z oken aut během jízdy. Za tento přestupek vám hrozí pokuta skoro 4000 korun. Pokutu dostane řidič, který si to pak sám musí vyřídit s tím, kdo odpadky vyhazoval.

SLOVENSKO
Zde letos prolomili nulovou toleranci alkoholu pro cyklisty. Ti totiž mohou nadýchat až půl promile, avšak pouze ve městě nebo na cyklostezce. Pokud nadýcháte více, hrozí vám pokuta až 650 eur.

RAKOUSKO
V této zemi si dejte pozor na měření radary. Nově zde pokutují nejen nedodržení rychlosti, ale také například telefonování za jízdy, obsazení více pasažéry, než je dovoleno, ale také jízdu bez pásů nebo helmy. Pokuty jsou zde více než extrémní.

FRANCIE
Pokud máte na vozidle ztmavená přední boční okénka, může vám hrozit pokuta 135 eur, a to tehdy, pokud policie usoudí, že máte špatný výhled, kvůli kterému nevidíte posádku.

Pokud se do Francie vydáte na motorce, jste povinni jezdit v rukavicích a
helmě, které jsou vybaveny reflexními prvky.

Francouzská metropole zavedla ekologické plakety, které jsou letos od dubna povinné i pro zahraničí vozidla. Tyto plakety ukazují míru škodlivosti exhalací vozidel pro ovzduší. Známku nebudou moci získat auta, která byla vyrobena před rokem 1997. Pokud byste do Paříže vjeli bez označení, hrozí vám pokuta 68 eur.

EKOPLAKETY PRO NÍZKOEMISNÍ ZÓNY
Pokud se autem vydáte do měst Evropské unie, kde mají zavedené ekologické zóny, musí být vaše vozidlo označeno příslušnou ekologickou plaketou. Tyto plakety jsou rozděleny do čtyř emisních stupňů, a to podle úrovně znečišťování:
o 1. emisní stupeň je bez plakety
o 2. emisní stupeň má červenou plaketu
o 3. emisní stupeň má žlutou plaketu
o 4. emisní stupeň má zelenou plaketu

Stupeň plakety se stanoví podle emisní směrnice uvedené v technickém průkazu. Na plaketu je nutné uvést registrační značku vozidla. Cena ekologické plakety je 300 korun, a její platnost je neomezená.