Možná si říkáte, že s běháním začínáte a nechce se vám investovat stovky, možná tisíce do bot, které se nakonec budou válet v botníku. Vytáhli jste staré tenisky, které tlačí, ale tu chvíli to vydržíte. Pokud jste opravdu rozhodnutí, že běhání je pro vás to pravé, tak takovou chybu nedělejte.
Správná obuv v nemalé míře usnadňuje běh a do budoucna dokáže ochránit před zdravotními potížemi, jako jsou například velmi známá běžecká kolena. S výběrem vám rádi pomohou ve specializovaných prodejnách nebo v obchodních domech se sportovními potřebami.
Boty už máte, ale prostě to neudýcháte?
Pokud nejste dlouholetý sportovec a nemáte vytrénovanou fyzičku, tak problémy v začátcích nejsou nic ojedinělého. Zkuste indiánský běh. Není žádná ostuda, že si dáte pauzu a běh vystřídáte chůzí. V začátcích je ideální střídat minutu běhu s minutou rychlé chůze, postupně běh přidávat a naopak ubírat chůzi. Jen vy sami víte, co vaše tělo zvládne a jakou zátěž mu dopřát.
Sestavte si plán.
Zamyslete se nad tím, jak často chcete běhat, kdy máte čas, chuť a hlavně energii vyběhnout. Nezapomeňte si každý týden udělat alespoň dva volné dny. Odpočinek je stejně důležitý jako pohyb. Při volných dnech se tělo regeneruje a svaly sílí. Pokud budete volné dny vynechávat, brzo vám dojde energie. Díky plánu také můžete sledovat, jak se postupem času zlepšujete.
Motivujte se pro lepší výkon.
Pro někoho je motivací nové běžecké oblečení, po jiného zase oblíbená hudba. Najděte si parťáka, se kterým budete moct poměřovat síly. Velmi oblíbeným nástrojem motivace jsou běžecké aplikace, které si jednoduše stáhnete do mobilu.
Můžete v nich sledovat své pokroky, přidat si kamarády a vidět jak na tom oproti nim jste. Některé aplikace vám dokáží sestavit přesný plán podle vámi zadaných hodnot a slouží jako váš osobní trenér. Už na nic nečekejte, obujte tenisky a pusťte se do toho.