Pokud přemýšlíte o alternativním bydlení, pak určitě dostanete k mobilním domům, Tiny house, přívěsům, předělaným námořním kontejnerům či ke stavbě domu svépomocí. Alternativní bydlení v současné době volí čím dál více lidí, není však pro všechny. Má spoustu výhod, i nevýhod a jeho pořízení je potřeba si pořádně rozmyslet.
Kdo by měl raději zůstat v klasickém domě či bytě? Především osoby, které ke svému životu potřebují opravdu hodně prostoru. Alternativní bydlení má totiž jedno společné, a tím je velikost. Jedná se většinou o opravdu skromné prostory, ve kterých se tancovat fakticky nedá. Není také vhodné pro lidi, kteří chtějí mít naprosté pohodlí, většinou je totiž nutné zajistit si veškerý komfort sám. Od teplé vody až po jímku. Pokud vám ani jedno nevadí, pak je alternativní bydlení určeno přímo pro vás a bude se vám určitě líbit. Pokud vám tento typ bydlení nic neříká, ale přesto nechcete uniformní bungalov, pak se můžete pustit do stavby domu svépomocí.
Pokud se rozhodnete pro alternativní bydlení, pak už se musíte jen rozhodnout pro jeden typ. V našich končinách jsou nejvíce oblíbené mobilní domy, které mají poměrně solidní velikost k životu, nejsou extrémně drahé a dají se jednoduše dovézt, aniž by člověk musel zdlouhavě stavět dům. Jejich velkou výhodou je také to, že jsou celoročně obyvatelné. Celoroční mobilní domy jsou sice o něco málo dražší než ty klasické, avšak vyplatí se vám především proto, že vám budou stačit k bydlení na celý rok – dělají se i v poměrně příznivé dispozici 4kk, což už malé rodině opravdu stačí.
O něco méně známé jsou u nás takzvané Tiny house, které k nám přišly z Anglie. Tyto malé domečky na kolech jsou stavěny svépomocí a měly by být plnohodnotně obyvatelné. Prostor je však hodně omezený. Stejně tak je tomu u přívěsu, který je tradičnější formou toho samého. Pořídit si můžete třeba i přestavený starý námořní kontejner, který slouží jako byt.