Možná si to vůbec neuvědomujeme, ale součástí našeho každodenního života se nepřímo stalo otroctví. Nosíme totiž oblečení, které pochází z nucené práce dětí, pijeme kávu, kterou vypěstovaly děti, jíme banány, které sklidili malí otroci…
Mladé otroctví neustále narůstá, a to i přesto, že se již léta proti němu bojuje.
Skandální odhalení toho, že nejznámější světové značky oblečení, kosmetiky, jídla a dalšího spotřebního zboží, se podílejí na porušování lidských práv. Společnosti často přehlížejí to, že jsou jejich pracovníci vykořisťováni. Toto otřesné zneužívání se snaží všemožně maskovat.
Dětská práce vzkvétá. Pracovních příležitostí pro dospělé je sice nedostatek, ale to jen proto, že děti mohou snadněji využívat. Snadno na ně tlačí a využívají jejich slabosti.
Asi 60% dětí nevyužíváno k nuceným pracím v zemědělství. Sklízejí zde plodiny (kávu, čaj, kakao, banány, cukrovou třtinu). Tyto děti jsou nuceny pracovat bez ochranných pomůcek, často přesčas a za málo peněz.
Vyrábějí ale také oblečení a boty, které denně nosíme. Velké továrny zaměstnávají nespočet dětí, které pracují na dvanáctihodinových šichtách za nepředstavitelně nízké peníze.
Kde všude děti otročí?
· BANÁNY – na banánových plantážích pracuje odhadem 30 000 tisíc dětí.
· TABÁK – děti pracují na plantážích v 16 zemích. Jejich práce tabákovou výrobu velmi zlevňuje.
· ČOKOLÁDA – děti sklízejí kakao. Čokoláda by nám kvůli malým otrokům měla hořknout na jazyku. V tomto odvětví je zapojeno přes milion dětí.
· KÁVA – snad až za polovinou trhu s kávou je skryta dětská práce na plantážích.
· CUKR – cukrovou třtinu sklízí přes pět milionů dětí ve věku 5 – 15 let.
· TEXTIL A ODĚVY – nejen k pěstování bavlny, ale také k výrobě textilu a oděvů je zapojeno asi 250 tisíc dětí.
· ZLATO A DRAKHÉ KOVY – dětskou práci k těžbě zlata a jiných kovů využívá 20 zemí.
· MOBILY – kov pro výrobu baterií pro chytré telefony těží asi 40 000 dětí.