Zatímco naše babičky, které vyrůstaly na statcích si své dětství obstarávali sami, dnešní děti zažívají všelijaká omezení od prostorového i časového. Kluci už nevymýšlí blbosti na polích, ani na stromech, ale mnohem raději se zavírají v realitě virtuální. Hodně to souvisí i s tím, co jim v dětství rodiče nabídnou. A je právě mnohem jednodušší podat mu mobil nebo tablet, zabavit ho a mít tak chvíli času pro sebe.
Jiným přístupem se však zabývá takzvaný Montessori přístup – jedná se především o pedagogický směr. Dítě je považováno za přirozeně zvědavého a samostatného tvora otevřeného k učení. Spoustu dětí se tak již od útlého věku učí umývat nádobí, uklízet po sobě, dodržovat ranní hygienu. Svým způsobem tedy také máme více času pro sebe, ale za cenu nesrovnatelného obohacení našich nejmenších. Učí se tak reálným dovednostem, které se jim v životě jistě budou hodit. S takovýmto rozvojem můžete začít už od útlého věku. Pomohou vám k tomu dřevěné hračky Montessori od Chytré lišky. Nabízí interaktivní dřevěné hračky vhodné již od 1 roku. Naleznete u nich různé, krásně barevné hry, kostky, hlavolamy i hračky imitující reálný život. Konkrétně mluvím o sadě nářadí, ponku a tkalcovském stavu. Všechny tyto aktivity jsou vhodné i pro mateřské školky, které také mohou mít zaměření Montessori typu. Ve všech větších městech již běžně takové instituce najdete. Zapojující jsou barvy i různé materiály, proto je doporučován pobyt dětí ve venkovním prostředí. Tam se také mohou zapojit do chodu zahrady nebo jen tak pozorovat koloběh a cykly přírody.
Pokračovat s Montessori lze i ve vyšším věku, kdy můžeme dítko zapsat do školy. Tam, na rozdíl od té konvenční, je vedeno a podporováno k samostatnému vyhledávání informací a jejich zpracování a sdělování. Tvoří se tak mnohem silnější komunita.