1. Prvním krokem je, být na 100 procent přesvědčen, že chci přestat podnikat. Pokud si ale jisti nejste, můžete podnikání PŘERUŠIT! Nejde o nic složitého, stačí toto vaše rozhodnutí oznámit živnostenskému úřadu. Nebojte, žádný poplatek se za toto přerušení neplatí. Sami si navíc určit datum, do kdy ho chcete přerušit. Pokud nevíte, jestli na dva nebo deset let, lze přerušit na takzvané neurčito. Úřednice uvede nesmyslně vysoké datum a vy můžete „naskočit“ do úplně jiné aktivity.
2. Teď vás čeká vyplňování formulářů nebo formuláře. Živnost můžete zrušit na kterémkoli živnostenském úřadu nebo na jejich pobočkách. Zrušení si bez problémů můžete napsat sám. Co musí obsahovat? Je nutné, aby na něm bylo vaše jméno, příjmení, bydliště, nebo sídlo podnikání V žádosti je nutné také uvést své identifikační číslo (IČO). Dále v jaké živnosti se podnikání přerušuje a samozřejmě žádost musí mít také své datum, místo a podpis. Doložit můžete také odhlášení z Finančního úřadu, ale není to povinné.
3. Žádost je odeslána a úřad má 30 dní na to se k vaší žádosti vyjádřit. Když je vše v pořádku, přijde vám domů oznámení o zrušení živnosti. Ta ale začne platit od vyzvednutí, po 15. dnech. To totiž máte možnost se ještě odvolat. Po uplynutí této lhůty živnost definitivně zaniká.
Kdy živnost zanikne automaticky
1. Pokud byla živnost vydána na dobu určitou.
2. Smrtí podnikatele.
3. Pokud podnikatel pochybí a dostane se do rozporu se zákonem.
4. Když podnikatel poruší živnostenské oprávnění.
Jak vidíte, není tak složité zrušit něco, co jsme tak pracně, a třeba i několik let budovali. Pokud ale máte jasno v tom, že podnikání chcete zrušit, není rozhodně třeba trápit se tím, že vás čeká něco velmi složitého. Jistě jste v dobách svého podnikání zažili mnohem složitější věci, zvládali jste náročnější situace. Ale vážně to chcete?