Buchtův kopec
Zajímavý název jedné z nejkrásnějších lokalit Českomoravské vrchoviny. Dobře dostupný po úzké asfaltové silnici z obce Daňkovice. Na samotném vrcholku se nachází radarová stanice Řízení letového provozu a kromě pracoviště objekt slouží jako rekreační zařízení pro zaměstnance tohoto státního podniku.
Okolí vrcholu je pověstné jako houbařský ráj. Jestliže se do těchto končin vypravíte v polovině září, a bude dostatečná vlhkost pro růst hub, můžete tu nasbírat i několik košíků v průběhu dopoledne. Lesy jsou bohaté na mechový porost a daří se tu především hřibům modrákům, liškám, klouzkům a babkám.
Devět skal
Na přelomu třetihor a čtvrtohor se od členitých skalisek oddělil mrazovým zvětráváním skalní blok. Jde o soustavu tří hřebenů s celkem devíti vrcholky, odtud také název této přírodní památky. Masiv je vysoký více než 15 metrů, svahy vrcholové partie pokrývá kamenná suť a přístup je možný až na nejvyšší bod. Výlet k tomuto jedinečnému přírodnímu úkazu stojí za to, neboť je odtud překrásný výhled do krajiny. K devíti skalám směřuje několik značených turistických cest a cyklostezka z obce Cikháj, Křižánky a z města Svratka .
Velké Dářko
Vysočina, to nejsou jen malebné zalesněné kopce. Neměli bychom zapomínat na vodní toky, především na řeku Svratku a prameny řeky Sázavy, a také na uměle vytvořené stojaté hladiny rybníků. Největším z nich je Velké Dářko. Jeho plocha je úctyhodných 205 hektarů a napříč rybníkem protéká zmiňovaná řeka Sázava.
Nechal jej vystavět na přelomu 15. a 16. století Viktorin z Kunštátu, který se zajímal o chov ryb a inspiroval se mimo jiné i u nejznámějšího českého rybníkáře Štěpánka Netolického. Dnes je kromě rybolovu rozsáhlá vodní plocha využívána k rekreaci, je zde možné koupání na několika plážích, pořádají se tu závody dračích lodí a otevřený prostor umožňuje dostatečnému proudění vzduchu k provozování windsurfingu.