Každému z nás vadí něco jiného. Někomu zvýšená prašnost, jinému třeba bílá mouka. Někomu ale nevadí nic, nebo alespoň na nic negativně nereaguje, zato jiný má hned rýmu, hned napuchlé oči, nebo se mu šatně dýchá. Takový člověk je alergik a krom toho, že své potíže mírní prášky, mohl by svému stavu přizpůsobit i prostředí svého domova.
✗ Hlavní zásadou je, zařídit si byt co možná nejjednodušeji, aby se dal snadno udržovat. Mnoho dekorací a látkových závěsů nejspíš alergikovi život neusnadní. A kde jinde bychom mohli čistotu ovlivnit než právě u nás doma.
✗ Měli bychom si dávat pozor na vlhkost našeho domova. Ta by měla být asi na padesáti procentech a rozhodně se vyplatí než odhadovat, pořídit si vlhkoměr. Pokud je totiž vlhkost vyšší, mnohem více se daří plísním, roztočům a parazitům, což alergik nemůže potřebovat
✗ I tak, při dodržení vlhkosti, je boj s roztoči tak nějak nekonečným příběhem. Nejvíce je jich v posteli, koberci, v čalounění, takže v našich sedačkách, ale také v pelíšcích našich mazlíčků. Znamená to pravidelně a často čistit matrace, častěji převlékat postele, pravidelně vysávat a několikrát do roka matrace a sedací soupravy vyčistit důkladně!
✗ Méně známou věcí je také to, že i když nemáte doma psa nebo kočku, chováte je výhradně ve venkovním prostředí, stačí třeba jen jedna jejich návštěva v chodbě, protože se prostě slitujete. Venku je třeba zima.
Roztoči obsažené ve zvířecí srsti, kteří se tam dostanou ze zvířecích slin, jak se zvíře olizuje, z jejich moči a potu, pak v domácnosti zůstávají i dlouho potom, co už tam zvíře není, a vy jste uklidili.
Ale, nic by se ale nemělo přehánět. To bychom pak neměli vůbec žádné protilátky a složila by nás první návštěva, nákup v nákupním centru nebo prostředí v našem zaměstnání, pokud nemáte tu možnosti pracovat z domova. Každopádně, bezvadně každodenně vycíděný domov není pro naše zdraví ideální. Čistota ano, ale držme se osvědčeného, že nic se nemá přehánět.